Sözlesme
ÜYELIK SÖZLESMESI
1. Taraflar
1.1 www.artcivic.com ismiyle faaliyette bulunan Site, Mevlana Bulvarı, No: 139/A-34 Balgat Mah. Çankaya Ankara adresinde ikamet eden Gagaleo A.S. (“Sirket”) tarafindan yönetilmektedir.
1.2 Kullanicilar, isbu Üyelik Sözlesmesi’nin (asagida kisaca “Sözlesme” olarak anilacaktir), isbu Sözlesme’ye konu Site’ye üye olmalari ile yürürlüge girecegini ve bu Sözlesme’ye uygun davranmakla yükümlü olduklarini bilmektedirler.
1.3 Isbu Sözlesme kapsaminda Sirket ve Kullanicilar ayri ayri “Taraf” birlikte ise “Taraflar” olarak anilacaklardir.
2. Tanimlar
Eser; Site üzerinden Kullanicilar’a sunulan her türlü süreli ve süresiz yayinlari,
E-Kitap; Eserler’in internet ortami kullanilarak, bilgisayar veya benzeri elektronik cihazlar vasitasiyla, okuyucuya sunulmasina veya okuyucunun internet ortami vasitasiyla eserlere ulasmasina ve eserleri izlemesine olanak taniyan, eserin özel olarak tasarlanmis ve dijitallestirilmis halini,
Kulüp Puani; Kullanicilar’in önceden satin alip, Site üzerinden satisa sunulan Eserler’i satin almak için harcayabilecekleri puanlari,
Site; www.artcivic.com adresi üzerinden hizmet vermekte olan web sitesini ifade eder.
3. Sözlesme’nin Konusu
Isbu Sözlesme’nin konusu; Kullanicilar’in Site üzerinden sunulan “E-Kitap Satis”, “Kitap Satis”, “Video” ve “Sosyal Medya” gibi modüller kapsaminda islem yapmalari ve Site’yi kullanmalarina iliskin hüküm ve kosullari belirlemek ve bu dogrultuda Taraflar’in hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.
Site içerisinde yer alan modüllere iliskin özel hüküm ve kosullar ayrica belirlenebilecek olup, bu hüküm ve kosullar isbu Sözlesme’nin eki ve ayrilmaz bir parçasi niteliginde olacaktir.
4. E-Kitap Satisina Iliskin Hükümler
4.1 Site üzerinden E-Kitap olarak satisa sunulup Kullanici tarafindan alinan Eserler Kullanici’nin Site’deki profili üzerinden erisebilecegi kütüphanesine otomatik olarak eklenecek, Kullanici daha sonra uyumlu cihazlardan bunlara erisim saglayabilecektir. Kullanici, Site üzerinden sunulan E-Kitap formatindaki yabanci yayinlara ise, satin aldiktan sonra e-posta adresine gönderilen indirme linki vasitasiyla ulasacaktir. Söz konusu indirme linki izin verilen ve Site’de belirtilen maksimum indirme limitinin Kullanici tarafindan asildigi durumlarda geçerliligini yitirecek, bu durumda Kullanici yeni ve çalisir bir linkin kendisine gönderilmesi için Eser’i yeniden satin alacaktir. Kullanici söz konusu neden disinda linkin çalismadigi hallerde Sirket ile iletisime geçerek sorunun çözülmesini talep edebilecektir.
4.2 Kullanici cihazlarina indirilen Eserler’in gizlilik ve güvenligini korumak ve gerekli yedekleri almak Kullanici’nin sorumlulugundadir. Kullanici, Adobe Digital Editions gibi programlari indirerek Eserler’i yedekleyebilir ve baska cihazlardan da Eserler’e ulasabilir. Adobe Digital Editions ve benzer programlarin kullanilmasi, bunlara iliskin kosul ve sartlara uyulmasi ve takip edilmesi tamamen Kullanici’nin sorumlulugunda olup, söz konusu programlarda meydana gelen hatalardan dolayi Eserler’in silinmesi, Kullanici’nin cihazlarina indirdigi Eserler’in baska cihazlarda çalismamasi yahut Kullanici’nin bunlara diger cihazlarindan ulasamamasi da dahil olmak üzere Sirket’in herhangi bir sorumlulugu söz konusu degildir.
4.3 Sirket tarafindan Eserler’in E-Kitap olarak Kullanicilar’a sunulacagi format Sirket tarafindan belirlenecek ve Kullanici’nin satin almis bulundugu Eserler’e erisimini engellememesi kaydi ile zaman zaman degisiklige tabi tutulabilecektir. Sirket’in, aksi yönde bir beyani bulunmadigi sürece Eserler’in Kullanici’nin cihazi yahut herhangi bir format ile uyumlulugu konusunda herhangi bir taahhüdü bulunmamaktadir. Kullanici, cihaziyla uyumlu olmayan Eserler’i üçüncü kisi yazilimlari vasitasiyla çalistirabilecek olmakla birlikte, Sirket’in bu üçüncü kisi yazilimlari yahut bunlarin Eserler’i çalistirip çalistirmamasina iliskin herhangi bir taahhüdü yahut sorumlulugu bulunmadigini kabul ve beyan eder.
4.4 Kullanici, Site üzerinden erisime sunulan Eserler’i yalnizca kisisel ve ticari olmayan amaçlari için indirecegini ve kendisine ait cihazlarda yine kisisel amaçlari dogrultusunda kullanip saklayacagini kabul, beyan ve taahhüt eder.
4.5 Kullanici isbu Sözlesme veya Site üzerinden Eser’e erisimine izin verilmesi ile kendisine yayma, dagitma, çogaltma veya alt lisans verme de dahil olmak üzere herhangi bir hak taninmadigini bildigini kabul eder. Kullanici, Sirket tarafindan izin verilen haller sakli kalmak üzere, Eser’i elektronik veya fiziki ortamda üçüncü kisilere ödünç vermeyecegini veya satmayacagini, internet veya herhangi bir sunucu üzerinden yahut sair sekillerde dagitmayacagini veya herhangi bir sekilde üçüncü kisilerin erisimine sunmayacagini, kopyalamayacagini, yeniden yayinlamayacagini, teshir, yayma veya çogaltma islemlerine konu etmeyecegini ve herhangi bir sekilde degistirmeyecegini kabul ve beyan eder.
4.6 Sirket’in takdirine bagli olarak, tanitim ve pazarlama esnasinda yahut Kullanici Eser’i satin almadan önce Eser’den bölümlerin veya Eser’in bir kisminin Kullancilar tarafindan görüntülenmesine izin verilebilecektir. Kullanici, önizlemesine izin verilen Eserler için de isbu Sözlesme’de yer alan yükümlülükleriyle bagli oldugunu kabul ve beyan eder. Sirket’in Eserler’e iliskin önizleme özelligini diledigi zaman kaldirma hakki saklidir.
4.7 Kullanici satin almak istedigi Eser’in Site’de belirtilen ücretini havale veya kredi karti yoluyla Sirket’e ödeyecektir. Site kapsaminda yer alan aylik üyelik modelinden faydalanmak isteyen Kullanicilar ise, Sirket tarafindan belirlenen aylik ücreti ödemek suretiyle ilgili ücrete karsilik gelen miktarda Eser’e, belli bir süre için erisim imkanina sahip olacaktir.
4.8 Kullanicilar ayrica, Site dahilinde yer alan kitap kulubü modülüne üye olmak suretiyle satin aldiklari Kulüp Puanlari ile Eserler’e erisim saglayabilecek ve seçtikleri Eserler’i üç ay içerisinde okuyabilecektir. Kullanici, Site üyeliginin sona ermesi halinde sona erme tarihi itibariyle sahip oldugu Kulüp Puanlari’na iliskin olarak para iadesi talep edemez.
5. Listeleme Modülüne Iliskin Hükümler
5.1 Kullanici, kendisinden talep edilen bilgileri sunarak Site’de yer alan ikinci el kitap listeleme kanali vasitasiyla elinde bulunan diledigi sayida basili Eser’i Site üzerinden satisa sunmak üzere listeleme yapabilir. Kullanici, satisa sunmak istedigi Eser’i açik bir sekilde tanimlayacak ve Eser’e iliskin olarak format ve boyutlari Sirket tarafindan belirlenecek bir video veya en fazla 5 (bes) adet olacak sekilde ürün fotografi yükleyebilecektir. Eser’in dogru bir sekilde tanimlanmadiginin veya ilgili içeriklerin Madde 5.2’ye aykiri oldugunun tespiti halinde ilgili ilan Sirket tarafindan yayindan kaldirilabilir.
5.2 Sirket, Listeleme Modülü kapsaminda satisa sunulan Eserler’in ve ilgili ilan kapsaminda sunulan sair içeriklerin hukuka ve ahlaka aykiri olmasi, baskalarinin sahsi ve ticari haklarina tecavüz edici nitelik tasimasi veya bu yönde yapilan ihtarlara muhatap olmasi, Eser’e iliskin tanimlarin yahut video veya fotograflarin Eser’in mevcut durumunu tam olarak yansitmamasi veya baska sekillerde yaniltici nitelikte olmasi veya isbu Sözlesme ve Site’de yer alan kural ve kosullara dogrudan veya dolayli olarak aykiri olmasi gibi sebeplerle Kullanici’ya herhangi bir ihtarda bulunmadan ilgili satisin yayinini geçici veya sürekli olarak durdurabilir.
5.3 Listeleme Modülü kapsaminda gerçeklestirilecek satislar münhasiran Kullanicilar arasinda gerçeklestirilmekte olup; Kullanicilar, bu modül altinda satima arz edilen Eserler’in ayipli olup olmamasi, listelenmesi, satisa arzi yasakli ürünlerden olup olmamasi, niteligi, orjinalligi, Eser tanitiminda kullanilan yazili ve/veya görüntülü açiklamalarin dogrulugu ve tamligi da dahil olmak üzere Eser ve satisi ile ilgili hiçbir konu hakkinda Sirket’in bilgi sahibi olmadigi ve olmasi gerekmedigini ve bunlari taahhüt ve garanti etmek yükümlülügü bulunmadigini, Sirket’in bu satisin tarafi olmadigini kabul ederler. Kullanici, bu kapsamda gerçeklestirdigi her türlü is ve islemin sorumlulugunun kendisine ait oldugunu; burada gerçeklestirilen is ve islemleri kendisinin gerçeklestirmedigi yolunda herhangi bir def’i ve/veya itiraz ileri süremeyecegini ve/veya bu def’i veya itiraza dayanarak yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçinmayacagini, satis veya satisi gerçeklestirilen Eser’e iliskin tüm taleplerin kendisine rücu edilecegini kabul, beyan ve taahhüt eder.
5.4 Listeleme Modülü kapsaminda Kullanicilar’in Eserler’in alim-satimi konusunda online ortamda anlasmalarini saglayacak alt yapi Site üzerinden kendilerine sunulacaktir. Listeleme Modülü üzerinden varilan anlasma kosullarina uygun olarak taraflarin yüklendikleri borcun taraflarca asagida belirtilen kosullar dahilinde usulüne uygun sekilde ifa edilmesi durumunda, alici Kullanici tarafindan Sirket’in hesabina (“Güvenli Hesap”) aktarilan bedel satici Kullanici’nin hesabina transfer edilecek, eger bu Kullanici borcunu geregi gibi ifa etmezse ve bu durum isbu Sözlesme’de belirtilen kosullar çerçevesinde alici tarafindan Sirket’e bildirilirse alici tarafindan Sirket’in Güvenli Hesabi’na aktarilan bedel isbu Sözlesme’de belirtilen kosullar çerçevesinde Alici’ya iade edilecektir.
5.5 Eserler’i satimina iliskin satis iliskisi münhasiran alici ve satici arasinda kurulan bir iliski oldugunda, alici Kullanici Güvenli Hesap dahilinde gerçeklestirilen islemler disinda Eser’e iliskin tüm taleplerini ve ilgili mevzuattan dogan haklarini dogrudan saticiya iletecektir. Taraflar, isbu Madde 5 kapsamindaki satis isleminin ayni zamanda 6502 sayili Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun ve ilgili mevzuat kapsaminda “mesafeli sözlesme” addedilecek oldugunu ve bu kapsamda alicinin teslimat tarihinden itibaren 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma haklarini kullanarak Eser’i iade edebilecegini, cayma hakki basta olmak üzere söz konusu mevzuattan dogan tüm taleplerini dogrudan satisin karsi tarafina ileteceklerini ve bu kapsamda Sirket’in herhangi bir sorumlulugu olmadigini kabul ederler.
5.6 Alici, Listeleme Modülü kapsaminda Eserler’in satin alma talebini Site üzerinden yapar ve satisi gerçeklestiren Kullanici ile satisa iliskin sözlesmeyi yine Site üzerinden akdeder. Kullanici, satima arz ettigi Eser’le ilgili satin alma talebinde bulunan Kullanicilar’a söz konusu Eser’in satisini ilgili ilanda belirtilen sekilde gerçeklestirilecek, satilan Eserler’in kargolanmasi ve buna iliskin masraflardan bizzat sorumlu olacaktir.
5.7 Alici, Site üzerinden yapmis oldugu satin alma taleplerinde yalnizca Güvenli Hesap’a para transferini yaparak para borcunun ifasini gerçeklestirebilir. Kullanici, para borcunun ifasinin Güvenli Hesap disinda baska biçimlerle gerçeklestirilmesi durumunda Sirket’in ne alici ne de satici nezdinde herhangi bir sorumlulugunun söz konusu olmayacagini ve taraflarin hak ve borçlarinin isbu Sözlesme’de belirtilen hükümlere tabi olmayacagini kabul eder. Sirket, para borcunun ifasinda anlasmali bankalarla hareket ederek taksitle ödeme kolayligi sunabilir. Bu durumda ilgili taksitli ödemeye iliskin kosullar Sirket tarafindan ödemenin gerçeklestirilmesi sirasinda Site’nin ilgili bölümünden duyurulur. Alici taksitli ödemeye karar verir ise Site’nin ilgili bölümünde belirtilen kosullari da kabul etmis olmaktadir.
5.8 Listeleme modülü kapsaminda Eser satin almak isteyen Kullanici, ilgili bedeli Sirket’in Güvenli Hesabi’na, isbu Sözlesme’de belirtilen süreçler tamamlanana kadar bloke edilmek üzere gönderir. Alici; Eser’i satan Kullanici’ya gönderi bilgilerini göndermesinden sonra (i) Eser’i teslim alip Güvenli Hesap’taki bedelin satici hesabina transferi için Site üzerinden bildirimde bulunacagini, veya (ii) kendisine gönderilen Eser’i herhangi bir nedenle kabul etmemesi halinde Satici’ya iade edecegini ve ilgili bedelin kendisine iade edilmesi için Site üzerinden bildirimde bulunacagini kabul ve taahhüt eder.
5.9 Eser’in herhangi bir nedenle iade edilmek üzere geri gönderildigi takdirde, Güvenli Hesap’ta tutulan ilgili Eser’e ait satis bedeli ancak satisi yapan Kullanici’nin Site üzerinden Eser’i geri aldigina dair bildirimde bulunmasi halinde Alici hesabina geri gönderilecektir. Alici, satis isleminin herhangi bir nedenle iptali halinde ödedigi bedelin kendisine iade süresinin bankalarin iade süreçlerine bagli oldugunu, herhangi bir gecikme halinde Sirket’in sorumlulugu bulunmadigini kabul eder.
5.10 Alici, satin alma islemini gerçeklestirdikten sonra Eser kendisine kargolanana kadar satin alma islemini Site üzerinden iptal edebilir. Alici bu durumda Sirket’i ve Satici’yi bilgilendirecegini kabul vve beyan eder. Ancak alici tarafindan Eser’in teslim alindigina iliskin onay verilmesi halinde ise, bu onay hiçbir sekilde geri alinamayacak, bu süreçten sonra ortaya çikabilecek herhangi bir uyusmazlik ve benzeri durumda Sirket Kullanicilar arasindaki iletisimi saglamak da dahil olmak üzere herhangi bir yükümlülük altinda bulunmayacaktir.
5.11 Satici, satis isleminin Site üzerinden gerçeklesmesini takip eden 1 (bir) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin satis islemini iptal edebilecektir. Satici bu durumda Sirket’i ve aliciyi Site üzerinden mesaj göndermek suretiyle bilgilendirecegini kabul ve beyan eder. Bilgilendirme mesajinin içerigi, satici Kullanici’nin degerlendirilmesi açisindan önem arz edecek, alici bu içerige dayanarak saticiya iliskin yorum yapabilecektir.
5.12 Satici, satimin gerçeklesmesini takiben [___] gün içerisinde Eser’i kargoya verecek ve kargo ücret ödemesi ile ilgili bilgiler de dahil olmak üzere Eser’in aliciya gönderilmek üzere kargolanmasina iliskin bilgileri Site üzerinden Sirket’e ve aliciya bildirecektir. Satici, kargo bilgilerini eksik girmesinin Eser bedelinin hesaba aktarimini geciktirebilecegini yahut satisin iptaline neden olabilecegini bildigini kabul ve beyan eder.
5.13 Alici, teslimi takiben Eser’i kargo görevlisinin yaninda kontrol etmekle yükümlü olup; Eser’in hatali teslim edilmesi veya ayipli olmasi durumunda Eser’i ayni gün veya teslim saatinin ayni gün iadeye imkan vermemesi halinde bir sonraki gün iade edebilir. Bu durumda iade ücreti satici Kullanici tarafindan karsilanacaktir. Iade süresinin kaçirilmasi halinde iade imkani ortadan kalkacak ve satis gerçeklestirilecektir.
5.14 Alici, Eser’in kendisine ulasmasini takiben 4 is günü içerisinde Güvenli Hesap’ta tutulan paranin saticiya iletilmesi için onay vermedigi takdirde, aliciya bir hatirlatma mesaji gönderilecek, hatirlatma mesajini takip eden 1 (bir) gün içinde onay verilmemesi halinde ise alici kendisine yollanan Eser’i kabul etmis sayilacak ve Güvenli Hesap’ta bulunan söz konusu Eser’e iliskin bedelin Sirket tarafindan herhangi bir bildirime gerek kalmaksizin satici Kullanici’ya transferi gerçeklestirilecektir.
5.15 Islemin yukarida belirtilen sekilde sonlandirilmasini takiben Güvenli Hesap’a gönderilen satis bedelinden (KDV dahil) %10 oranindaki platform komisyonu kesilerek kalan tutar satisi yapan Kullanici’nin Sirket’e bildirdigi Türkiye sinirlari içerisindeki bir banka hesabina transfer edilir. Kullanicilar, islemin tamamlanmasina kadar geçen süreçte Güvenli Hesap’ta tutulan miktar üzerinde Sirket’in kendi adina hiçbir islem ve tasarrufta bulunmadigini kabul ve beyan eder.
5.16 Listeleme Modülü araciligi ile satima arz edilen Eserler üzerinde satisi gerçeklestiren Kullanici çekismesiz bir sekilde mutlak olarak tasarrufta bulunma hak ve yetkisine sahip oldugunu; bahsi geçen Eser’in kendisi tarafindan satilmasina karsi herhangi bir hukuki veya fiili engel bulunmadigini; Eser’in satisinin isbu Sözlesme hükümlerince belirlenen veya Site’nin ilgili yerlerinde belirtilen Site’nin ve Site’de sunulan hizmetlerin kullanimina iliskin kurallara ve üyelige iliskin kosullara aykiri olmadigini ve yürürlükteki tüm mevzuata uygun oldugunu kabul ve taahhüt eder. Kullanicilar tarafindan satisa arz edilen Eserler’in yasakli ürünlerden olmasindan, Eser’in üretilmesinin, çogaltilmasinin, satilmasinin, dagitilmasinin veya herhangi bir sekilde satisa arzina iliskin bir fiilde bulunulmasinin yürürlükteki herhangi bir düzenlemeye aykiri olmasindan dolayi dogabilecek her türlü hukuki, ticari ve idari talebe karsi sorumluluk ilgili Kullanici’ya ait olup, Kullanicilar bu yönde Sirket’e yapilan taleplere karsi Sirket’i her türlü adli, ticari ve idari makam önünde savunmakla yükümlü olacaktir.
5.17 Kullanici, Site üzerinde gerçeklestirdigi islemler ilgili olarak, reklam veren, satici, vergi mükellefi veya benzeri sifatlarla ilgili mevzuatin gerektirdigi önlem ve prosedürleri yerine getirmek zorunda oldugunu, bu önlem ve prosedürlerle ilgili Sirket’in herhangi bir yetki ve sorumlulugu bulunmadigini, isbu madde ieçrisinde belirtilen kapsamda önlem ve prosedürlerin yerine getirilmemesi sonucunu doguracak tüm ihmal ve kusurlarindan dolayi diger Kullanicilar’in, Sirket’in ve/veya üçüncü kisilerin ugradigi veya ugrayabilecegi zararlardan sorumlu olacagini kabul, beyan ve taahhüt eder.
6. Sosyal Medya Modülüne Iliskin Hükümler
Site’de sunulacak Eserler’den bölümler Eser sahibi ve Eser adinin belirtilmesi suretiyle, Kullanicilar tarafindan Site ve e-reader uygulamalari ile entegrasyonu saglanmis sosyal medya sitelerinin ikonlari vasitasiyla hesaplarinda paylasilabilecek, Site’de yer alan Sosyal Medya Modülü dahilinde Eser basliklari Kullanicilar’in listelerine eklenebilecek, bu kapsamda Kullanicilar Eserler, söylesiler ve diger Kullanicilar’in paylasimlari hakkinda yorumlar yazip paylasabilecektir. Sirket, Sosyal Medya Modülü dahilinde yapilan paylasimlar bakimindan diledigi zaman kendi takdirine bagli olarak karakter sinirlamasi getirebilir. Kullanici ayrica, Site üzerinden herhangi bir Eser ve/veya Yayinevi ile ilgili elestiri ve görüslerini iletebilecek/yayinlayabilecektir. Kullanici, Sirket’in bu yorumlar ve içerikler ile ilgili herhangi bir sorumlulugu bulunmadigini, kendisinin içerik saglayici konumu nedeniyle söz konusu yorumlara iliskin olarak bizzat sorumlu oldugunu kabul ve beyan eder. Kullanici tarafindan bu kapsamda sunulan içeriklerin herhangi bir üçüncü kisinin haklarini veya itibarini zedeleyebilecek nitelikte olmasi halinde Sirket ilgili içerigin kaldirilmasini Kullanici’dan talep edebilir ve ilgili talebin Kullanici tarafindan derhal yerine getirilmemesi halinde içerigi bizzat kaldirabilir ve Kullanici’nin Site’yi kullanimini kismen veya tamamen, geçici veya daimi olarak engelleyebilir.
7. Video Modülüne Iliskin Hükümler
7.1 https://www.artcivic.com/artcivictv/ URL adresinde yer alan Video Modülü kapsaminda Kullanicilar Site’ye Sirket tarafindan belirlenen formatlarda video yükleyebilecek, diger Kullanicilar tarafindan paylasilan videolari (tümü birlikte “Video”) izleyebilecektir.
7.2 Kullanici, Site’ye bir Video yüklediginde Sirket’e herhangi bir sinirlama olmaksizin, herhangi bir medya formatinda, Site’de sunulan hizmetlerin tümünün veya bir bölümünün promosyonu ve yeniden dagitimi amaci da dahil olmak üzere, kullanma, çogaltma, dagitma, türemis eserlerini hazirlama, sergileme, icra etme haklarini kapsayan dünya çapinda basit, telifsiz, devredilebilir bir lisans hakki tanimaktadir.
7.3 Kullanici, Site’ye yükledigi Videolar’in fikri mülkiyet haklari, kisilik haklari ve ticari marka haklari da dahil olmak üzere üçüncü kisilerin haklarini ihlal eder nitelikte olmadigini, bunlarla sinirli olmamak üzere müstehcenlik, hakaret, küfür, tehdit, iftira, kisiler veya gruplara yönelik ayrimci ifadeler ve nefret söylemleri içermedigini, hukuka aykiri eylemler veya asiri siddet içeren görüntüler de dahil olmak üzere isbu Sözlesme’yi veya yasalari ihlal edici görüntüler barindirmadigini kabul ve taahhüt eder. Sirket bu kapsamda uygun görmedigi Videolar’i Site’den kaldirma veya bu hükümlere uymayan Kullanici’nin üyeligini iptal etme hakkini haizdir.
7.4 Sirket, Site’de Kullanicilar tarafindan paylasilan Videolar açisindan 5651 sayili Internet Ortaminda yapilan Yayinlarin Düzenlenmesi ve Bu Yayinlar Yoluyla Islenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkinda Kanun çerçevesinde tanimlandigi sekli ile “yer saglayici” sifatina sahip olup Kullanici bu kapsamda Sirket’in bahsi geçen Videolar’a iliskin olarak herhangi bir sorumlulugu bulunmadigini kabul ve beyan eder. Kullanici, söz konusu Videolar’a iliskin taleplerini dogrudan bunlari Site üzerinden sunan tarafa iletmekle yükümlüdür. Sirket kendisine iletilen ihbarlar üzerine üçüncü kisilerin fikri mülkiyet haklarini ihlal eden Videolar’i yayindan kaldirabilecegi gibi, söz konusu ihlalleri tekrarlayan Kullanici hesaplarini silme hakkina da sahiptir.
7.5 Kullanici, yukarida anilan Video Modülü kapsamina ek olarak Sirket’in yapimciliginda gerçeklestirilecek sanatçilarla yapilan söylesilere ait videolara da ulasabilecektir. Kullanici, bu kapsamda söz konusu söylesi videolarinin tamami veya herhangi bir kismini Sirket’in izni olmaksizin herhangi bir amaçla baska mecralarda yayinlamayacagini, degistirmeyecegini, çogaltmayacagini, dogrudan ya da dolayli olarak dagitmayacagini, herhangi bir amaçla bilgisayarda saklamayacagini kabul ve taahhüt eder. Söylesi videosunda yer alan tüm görüsler, videoda yer alan kisilerin kendi bagimsiz görüsleri olup Sirket’in bu görüs ve yorumlarla ilgili hiçbir yönlendirmesi ve sorumlulugu bulunmamaktadir.
8. Film Izleme Modülüne Iliskin Hükümler
8.1 Sirket, Site’de yer alan Film Izleme Modülü kapsaminda kendi takdir hakkina bagli olarak belirleyecegi ve degistirebilecegi ücretli belgesel, kisa ve uzun metraj filmlerin dahil oldugu eserleri (tümü birlikte “Film(ler)” olarak anilacaktir) Kullanici tarafindan seçilen hizmet türüne göre ve Filmler’e iliskin lisans sinirlamalari dahilinde Site’de belirtilen fiyat ve kosullarda Kullanici’ya sunacaktir.
8.2 Kullanici, Film Izleme Modülü’nden Film basina ücret ödeyerek yahut Sirket tarafindan belirlenen aylik ücreti havale veya kredi karti yoluyla ödeyerek Site kapsaminda yayinlanan Filmler’i izleyebilecektir. Site’nin ilgili ücretlerde degisiklik yapma hakki her zaman saklidir.
8.3 Kullanici, Sirket’in Filmler’in Site üzerinden sunulmasina iliskin haklara sahip oldugunu, bu kapsamda Sirket’in ve ilgili üçüncü kisi hak sahiplerinin haklarina zarar verecek 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki eylemler basta olmak üzere hukuka aykiri eylemlerde bulunmayacagini, Filmler’in tamamini veya herhangi bir kismini Sirket’in izni olmaksizin yayinlanamayacagini, degistirmeyecegini, çogaltmayacagini, dogrudan ya da dolayli olarak dagitmayacagini, yetkisiz erisime sunmayacagini, bu kapsamda Sirket’in ugrayabilecegi her türlü zarari ilk talepte ferileri ile birlikte ödeyecegini kabul ve beyan eder.
8.4 Kullanici Film Izleme Modülü kapsaminda ücretli Film hizmetlerinden faydalanabilmek için, cihazinin, teknik donaniminin ve internet baglantisinin gerekli minimum kriterleri karsiladigini, bu kriterlere uygun olmayan cihaz, teknik donanim ve internet baglantisi sebebiyle hizmetlerden faydalanamama durumunda Sirket’in herhangi bir sorumlulugunun olmadigini ve bu kapsamda Sirket’ten herhangi bir nam altinda tazminat talep etmeyecegini veya diger herhangi bir talepte bulunmayacagini kabul, beyan ve taahhüt eder.
9. Taraflar’in Diger Hak ve Yükümlülükleri
9.1 Kullanici, Site’nin kullanimina imkan veren kullanici adi ve sifre de dahil olmak üzere tüm bilgilerin kullanim ve yönetiminden bizzat sorumludur. Kullanici, kullanici adi ve sifresinin yetkisiz kullanimini Sirket’e bildirmekle yükümlüdür. Kullanici adi ve sifre ile gerçeklestirilen her islem bizzat Kullanici tarafindan gerçeklestirilmis addedilecek ve bu bilgilerinin Kullanici disinda bir kisi tarafindan kullanilmasi, kaybolmasi veya el degistirmesi nedeniyle Kullanici ve/veya üçüncü kisilerin ugradigi zararlardan münhasiran Kullanici sorumlu olacaktir. Kullanici, kullanici adini baska birine ait sahte profiller yaratacak, kimligi ile ilgili yaniltici veya aldatici nitelik arz edecek sekilde olusturmayacagini ve kullanici adinin üçüncü kisilerin haklarini ihlal etmeyecegini, hakaret içeren, müstehcen veya ahlaka aykiri nitelikte olmayacagini kabul ve beyan eder. Sirket, kendi takdirine bagli olarak Kullanici’nin seçtigi kullanici adiyla Site’ye üye olmasini reddedebilir.
9.2 Kullanici, olusturulmus kullanici adi ve sifresi ile üyelik profillerini hiçbir sart ve kosulda baska bir kullaniciya devredemez veya üçüncü kisilerce kullanimina izin veremez.
9.3 Kullanici, Site’ye kendisi tarafindan yüklenen bilgi, içerik, yorum ve yazismalarin dogru ve hukuka uygun oldugunu, sayilanlarla sinirli olmaksizin, karalama, kötüleme, itibar zedeleyici beyan, hakaret, iftira, tehdit veya taciz gibi hukuka veya ahlaka aykiri nitelik tasimayacagini, bu bilgi, içerik, yorum ve yazismalarin üçüncü kisilerin fikri mülkiyet haklari da dahil olmak üzere herhangi bir hak ihlaline sebep olmayacagini, Sirket’in yazili onayi olmaksizin reklam, kampanya ve promosyon içerikleri, yarisma, çekilis ve promosyon teklif ve duyurulari paylasmayacagini kabul ve taahhüt etmektedir. Bu madde basta olmak üzere Kullanici tarafindan Site’ye yüklenen ve isbu Sözlesme ile Site’de yer alan diger kosul ve sartlara aykiri bilgi ve içerikler Sirket tarafindan neden gösterilmeksizin Site’den kaldirilabilecek, bu tür içerikler nedeniyle Kullanici’nin Site’den faydalanma imkani kismen veya tamamen askiya alinabilecektir.
9.4 Site’nin kullanimindan dogan ve Site’ye Kullanici tarafindan eklenen içeriklere iliskin her türlü yasal, idari ve cezai sorumluluk Kullanici’ya aittir. Sirket, Kullanici’nin Site üzerinde gerçeklestirdigi faaliyetler ve/veya isbu Sözlesme ve yasaya aykiri eylemleri neticesinde üçüncü kisilerin ugradiklari veya ugrayabilecekleri zararlardan dogrudan ve/veya dolayli olarak hiçbir sekilde sorumlu tutulamaz. Üçüncü kisilerden bu kapsamda gelecek her türlü talep ile Kullanici’nin Sözlesme’de belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklanan zararlar Kullanici’ya rücu edilecektir.
9.5 Kullanici, Site’de gerçeklestirecegi tüm islemlerde ve Site’ye yükledigi her türlü içerikte Sözlesme ve ekleri ile Site’de zaman zaman yayinlanabilecek sartlara, kanuna, ahlaka ve adaba, dürüstlük ilkelerine uyacak, herhangi bir yöntem ile Site’nin isleyisini engelleyebilecek davranislarda, üçüncü kisilerin haklarina tecavüz eden veya etme tehlikesi bulunan fiillerde bulunmayacaktir. Kullanici ayrica, Site’ye ekledigi içeriklerin virüs, casus yazilim, kötü niyetli yazilim, truva ati, vs. zararli materyaller içermeyecegini, Site’yi veri madenciligi gibi amaçlarla kullanilmayacagini beyan eder.
9.6 Site’de bulunan yazilim, görsel ve tasarimlar, yazilar, logolar, grafikler üzerindeki haklar veya bu haklari kullanma yetkisi Sirket’e aittir. Site’nin tasariminda, içeriginde ve veritabani olusturulmasinda kullanilan bilgi ve/veya yazilimin kopyalanmasi ve/veya Site’den faydalanmanin ötesinde kullanilmasi, Site dahilinde bulunan Eserler de dahil olmak üzere her türlü resim, metin, imge, dosya vb. verilerin kopyalanmasi, dagitilmasi, islenmesi ve sair sekillerde kullanilmasi kesinlikle yasaktir. Ayrica Kullanicilar’in (i) Site’nin güvenligini tehdit edebilecek, Site’ye ait yazilimlarin çalismasini veya diger kullanicilarin Site’den faydalanmasini engelleyebilecek herhangi bir girisimde bulunmasi, (ii) Site’ye bu sonuçlari verecek sekilde orantisiz yük bindirmesi; Site’de yayimlanmis ve/veya baskalari tarafindan girilmis bilgi ve içerikler ile Eserler’e yetkisiz bir sekilde erismesi, Eserler ile bu bilgi ve içerikleri kopyalamasi, silmesi, degistirmesi ya da bu yönde denemeler yapmasi; (iii) Site’nin genel güvenligini tehdit edecek ve/veya Site, Sirket ve diger Kullanicilar’a zarar verebilecek eylemlerde bulunulmasi; (iv) Site’nin ve kullanilan yazilimlarin çalismasini engelleyecek yazilimlarin kullanilmasi, kullanilmaya çalisilmasi veya her türlü yazilim, donanimin ve sunucularin çalismasinin aksatilmasi, bozulmasina yol açilmasi, tersine mühendislik yapilmasi, saldirilar düzenlenmesi, mesgul edilmesi veya sair surette müdahale edilmesi, Sirket sunucularina erisim saglanmaya çalisilmasi kesinlikle yasaktir.
9.7 Sirket Kullanicilar veya üçüncü kisiler tarafindan Site’de belirtilen sikayet hatti üzerinden kendisine iletilen ihbarlar üzerine üçüncü kisilerin fikri mülkiyet haklarini veya kisilik ihlal eden içerikleri yayindan kaldirabilecegi gibi, söz konusu ihlalleri tekrarlayan Kullanici hesaplarini silme hakkina da sahptir.
9.8 Sirket’in herhangi bir sebep göstermeksizin ve herhangi bir ihbarda bulunmaksizin isbu Sözlesme ve eki niteligindeki Gizlilik Politikasi ve Site üzerinden yayinladigi sair kosullari diledigi zamanda tek tarafli olarak degistirme, bunlara ilavede bulunma veya yenileme ve Site’yi yeniden organize etme, konu, kapsam ve içerigini degistirme, yayini durdurma hakki saklidir. Sirket tarafindan Sözlesme, Gizlilik Politikasi ve sair Sözlesme üzerinde yapilan degisiklikler Site’de yayinlandigi tarihte yürürlüge girecek olup, Site’nin kullanilmasi ile Kullanici güncel kosullari kabul etmis addedilir. Söz konusu dokümanlarda yapilacak degisiklikler ve dokümanlarin güncel versiyonlari Sirket tarafindan Kullanicilar’a e-posta araciligiyla veya Site üzerinden yapilacak bildirimler vasitasiyla bildirilecektir.
9.9 Kullanici bilgilerine iliskin düzenlemeler Gizlilik Politikasi kapsaminda düzenlenmekte olup, Sirket Kullanici bilgilerini isbu Sözlesme ve Gizlilik Politikasi’nda belirtilen kapsam disinda kullanamaz ve üçüncü kisilere açiklayamaz. Bazi durumlarda, Sirket çerezler (Cookie) araciligiyla kisisel olmayan veri toplayabilir. Bu bilgiler Kullanicilar’i daha iyi anlamak ve Site’nin kullanilabilirlik, performans ve etkinligini artirmak için kullanilir. Kullanici, bilgilerinin bu sekilde kullanilmasina izin verdigini kabul eder. Sirket, ayrica Kullanici tarafindan sunulan bilgileri kullanici profili olusturmak, istatistiksel çalismalar yapmak ve kendi pazarlama faaliyetleri ile ilgili olarak kullanma hakkina sahiptir.
9.10 Kullanici, kendisine ait içeriklerin bulundugu sayfalar, tarayici veya e-reader üzerinden Eser’e ulastigi sayfa ve profil sayfasi da dahil olmak üzere Site’de reklam, kampanya ve promosyonlarin yayinlanabilecegini, buna iliskin olarak hiçbir hak, itiraz veya talep öne süremeyecegini kabul, beyan ve taahhüt eder.
9.11 Kullanici Site’de yapilacak iyilestirme ve diger degisiklikleri uygulamak için Site’ye erisimin geçici olarak engellenebilecegini kabul eder.
10. Sorumlulugun Sinirlandirilmasi
10.1 Sirket, Kullanici tarafindan Site’ye girilmesi, Site’nin ya da Site’deki bilgilerin ve diger verilerin programlarin vs. kullanilmasi sebebiyle, sözlesme ihlali, haksiz fiil ya da baskaca sebeplere binaen dogabilecek dogrudan ya da dolayli hiçbir zarardan sorumlu degildir. Sirket, Sözlesme’nin ihlali, haksiz fiil, ihmal veya diger sebepler neticesinde; islemin kesintiye ugramasi, hata, ihmal, verilerin silinmesi, kaybi, islemin veya iletisimin gecikmesi, bilgisayar virüsü, iletisim hatasi, hirsizlik, imha veya izinsiz olarak kayitlara girilmesi, kayitlarin degistirilmesi veya kullanilmasi hususunda herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Site’ye ya da link verilen sitelere girilmesi ya da Site’nin kullanilmasi ile Sirket’in kullanim/ziyaret sonucunda dogabilecek her tür sorumluluktan, mahkeme ve diger masraflar da dahil olmak üzere her tür zarar ve talep hakkindan beri kilindigi kabul edilmektedir.
10.2 Sirket, Eserler’in Site üzerinden yayinlanmasi ve satisa sunulmasina iliskin olarak hak sahipleri ve ilgili üçüncü taraflardan gerekli izin, hak ve lisanslari almis olmakla beraber, sayilanlarla sinirli olmaksizin, Eser yahut Kullanicilar tarafindan Site’ye eklenen içeriklerin üçüncü kisilerin fikri mülkiyet haklari dahil herhangi bir hakkini ihlal etmesi yahut Eser’in müellifi ile fikri mülkiyet haklari konusunda çekismenin bulunmasi, Eser veya içeriklerin hukuka, ahlaka aykiri olmasi veya üçüncü kisilerin haklarini ihlal etmesi halinde, bunlara iliskin olarak Sirket’in hiçbir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirket ayrica, Eser’in dijital formatinin her zaman açilir ve nihai tüketicinin kullanimina sunulur durumda olduguna, formatta herhangi bir dizgi hatasi bulunmadigina dair bir taahhütte bulunmamaktadir.
10.3 Kullanici, Site’de paylastigi her türlü içerikten; e-kitap, Site ve Site’de sunulan hizmetleri isbu sözlesme ve Site’nin ilgili bölümlerinde belirtilen kural ve kosullara uygun kullanmamasi sebebiyle ortaya çikabilecek her türlü zarar ve hak ihlalinden münhasiran sorumlu olup, bu içeriklere yahut isbu Sözlesme’yi ihlal etmesi ya da Site’nin kullanim amaçlarina asan fiillerine iliskin olarak ortaya çikan her türlü talep ve zarar Kullanici’ya iletilecek yahut rücu edilecektir. Kullanci, Sirket’in diger Kullanicilar tarafindan saglanan içerikler ve Video Modülü kapsaminda paylasilan Videolar da dahil olmak üzere Site üzerinden paylasilan hiçbir içerigin gerçekligini, orijinalligini, güvenligini, dogrulugunu arastirma, bunlarin paylasilmasinin hukuka uygun olup olmadigini tespit etme sorumlulugu bulunmadigini, Kullanici’ya ait içeriklerin üçüncü kisiler tarafindan Site’de veya sair mecralarda paylasilabilcegini, söz konusu içeriklerden, Kullanici’nin fikri mülkiyet haklarinin üçüncü kisiler tarafindan ihlalinden ve bunlar sebebiyle ortaya çikabilecek zararlardan dolayi Sirket’in sorumlulugu bulunmadigini kabul ve beyan eder.
10.4 Kullanici, Site üzerinden Sirket’in kontrolünde olmayan baska internet sitelerine ve/veya platformlara, dosyalara veya içeriklere link verilebilecegi, üçüncü taraflara ait hizmetlerin sunulabilecegini ve bu tür linklerin yöneldigi internet sitesini veya isleten/hizmet veren kisiyi desteklemek amaciyla veya internet sitesi veya içerdigi bilgilere yönelik herhangi bir türde bir beyan veya garanti niteligi tasimadigini, söz konusu linkler vasitasiyla erisilen platformlar, internet siteleri, dosyalar ve içerikler, hizmetler veya ürünler veya bunlarin içerigi hakkinda Sirket’in herhangi bir sorumlulugu olmadigini kabul ve beyan eder.
10.5 Sirket, yürürlükteki mevzuatin izin verdigi ölçüde, kar kaybi, serefiye ve itibar kaybi dahil ancak bunlarla sinirli olmaksizin Site’nin kullanimi neticesinde meydana gelen hiçbir dogrudan, dolayli, özel, arizi, cezai zarardan sorumlu olmayacaktir. Site, Site kapsamindaki özellikler, Eserler ve sair içerikler “OLDUGU GIBI” sunulmakta olup, bu kapsamda Sirket’in bunlarin dogrulugu, tamligi ve güvenilirligi ile ilgili herhangi bir sorumluluk ya da taahhüdü bulunmamaktadir. Sirket, isbu Sözlesme kapsaminda ticari elverislilik, belli bir amaca veya kullanima uygunluk veya ihlalin söz konusu olmamasina iliskin olarak açik veya zimni herhangi bir taahhütte bulunmamaktadir.
10.6 Kullanici, Site ve Site üzerinden sunulan içeriklere erisim ve bunlarin kalitesinin büyük ölçüde ilgili internet servis saglayicisindan temin edilen hizmetin kalitesine dayandigini ve söz konusu hizmet kalitesinden kaynakli sorunlarda Sirket’in herhangi bir sorumlulugunun bulunmadigini, Site’nin isleyisinin kusurdan ari olmadigini ve zaman zaman teknik aksakliklar veya erisim engelleriyle karsilasabilecegini bildigini kabul ve beyan eder.
10.7 Kullanici, Sirket’in Site’ye virüs, solucan (worm) veya baska türlü saldirilarin ve izinsiz erisimlerin olmayacagini veya Site’den yahut Site’ye bilgi aktarilmayacagini garanti etmedigini ve Sirket’in yazilima iliskin olarak destek, bakim, güncelleme veya yeni versiyonlar saglama yükümlülügünün olmadigini bildigini kabul etmektedir.
11. Mücbir Sebepler
Mücbir sebep sayilan tüm durumlarda, Sirket isbu Sözlesme ile belirlenen edimlerinden herhangi birini geç veya eksik ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle sorumlu tutulamaz. Mücbir sebep; dogal afet, isyan, savas, grev, lokavt, telekomünikasyon altyapisindan kaynaklanan arizalar, elektrik kesintisi ve kötü hava kosullari da dâhil ve fakat bunlarla sinirli olmamak kaydiyla ilgili tarafin makul kontrolü haricinde gerçeklesen olaylar olarak yorumlanacaktir. Mücbir sebep süresince Taraflar’in edimleri askiya alinir. Mücbir sebebin 1 (bir) aydan uzun sürmesi halinde isbu Sözlesme haklari ifa edilemeyen Tarafça feshedilebilecektir.
12. Yürürlük
Isbu Sözlesme ve Sözlesme’nin ayrilmaz bir parçasi olan Gizlilik Politikasi ile Site içinde bildirilen tüm Sözlesme Kullanici tarafindan Sözlesme’nin okunup kabul edilmesi ile karsilikli olarak kabul edilerek yürürlüge girer.
13. Sözlesme’nin Askiya Alinmasi ve Feshi
13.1 Kullanici’nin isbu Sözlesme’de yer alan düzenlemere ve Site’de beyan edilen kural ve sartlara uymamasi, Kullanici’nin faaliyetlerinin ya da varsa Site’ye dahil ettigi herhangi bir içerigin hukuki, teknik ve özellikle bilgi güvenligi anlaminda risk olusturmasi ya da üçüncü kisilerin sahsi ve ticari haklarina halel getirici mahiyette olmasi halinde Sirket, Kullanici’nin Site’yi kullanimini geçici veya sürekli olarak durdurabilir. Sirket tarafindan yapilan bildirime karsilik söz konusu aykiriligin giderilmemesi halinde ise isbu Sözlesme Sirket tarafindan feshedilebilecektir. Kullanici’nin bu nedenle Sirket’ten herhangi bir talebi söz konusu olamaz.
13.2 Sirket diledigi zamanda Site’yi ve/veya isbu Sözlesme’yi süreli veya süresiz olarak askiya alabilecek, sona erdirebilecektir.
13.3 Kullanici’nin Site üyeliginin sona ermesi halinde Site’ye yükledigi içerikler ve profilinde paylastigi bilgiler Sirket kayitlarindan silinecektir.
14. Uyusmazliklarin Çözümü
Bu Sözlesme ile ilgili olarak çikabilecek bütün uyusmazliklarda öncelikle isbu metinde yer alan hükümler, hüküm bulunmayan konularda ise Türkiye Cumhuriyeti Kanunlari uygulanacaktir. Sözlesme’nin uygulanmasindan kaynaklanan ihtilaflarin çözümünde Istanbul Merkez (Çaglayan) Mahkemeleri ve Icra Daireleri yetkili olacaktir.