Workers / Sebastiao Salgado


Geçen yıldan bu yana İzmir’in özlediği nitelik ve değerde sergilere evsahipliği yapan yeni bir galeri var Folkart. Yeni döneminde  de önemli ve ses getiren bir sergiyle   kapılarını sanatseverlere açtı. Fotoğraf sanatının dünya çapında saygınlığı olan önemli isimlerinden Sebastiao Salgado, Folkart’a Workers (İşçiler-1993) çalışmasıyla konuk. Küratörlüğünü Lilia Wanick Salgado’nun yaptığı bu sergide sanatçının yaklaşık 23 ülkeyi gezerek çektiği fotoğraflar yer alıyor. 1 Ekim’ de açılan sergi 29 Kasım’a dek sürecek.

Yaşayan Efsane olarak bilinen sanatçının çektiği çeşitli işçi profilleri, görünenden yola çıkarak görünenin ardındaki hikâyeleri de deşifre etmeyi amaçlayan bir gözün fotoğrafları. İşçilerin yanında göçmenleri, mültecileri, evsizleri, sınıfsal olarak en aşağıdakileri, ötekileştirilmişleri konu ve dert  edinen sanatçı fotoğrafları için: “Kimsenin fotoğraflarımdaki ışığı veya renklerin paletini takdir etmesini istemiyorum. Fotoğraflarımın insanları tartışmaların içine sürüklemesini, ses getirmesini ve insanları bilgilendirmesini istiyorum.” diyerek meselesini yalın bir biçimde ortaya koyar.

Neyi konu edinmiş ve kimin fotoğrafını çekecek ise onlarla aynı koşullarda aynı yerlerde yaşayarak bunu gerçekleştiren, derin ve iç gözlemler sonrasında  konusunu fotoğraflayan bu muhteşem belgesel göz, her bir ânın fotoğrafıyla gözlere değil kalplere ulaşabilmeyi amaçlar. O nedenle de estetik olanın kurgusallığından çok tanıdığı, bildiği insanların hikayelerini kendi doğallıkları içinde an an, plan plan sunar.

Kullanıcı Yorumları (Yorum Ekle)