Bilal Tabirhanesi / Asuman Susam

Hayri K Yetik’ten yeni bir şiir kitabı

Bilal Tabirhanesi

2017’nin şiir raflarında yerini alan ilk kitaplarından biri Hayri K. Yetik’in Bilal Tabirhanesi oldu. Öteki yayınlarından çıkan kitap, entelektüel bilincini ve birikimini Ortadoğu edebiyatlarına ilişkin çalışmalarından da bildiğimiz Yetik’in  bu deneyim ve bilincini şiire taşıdığı bir ayna niteliğinde.

Dil, anlam, anlamlandırma, anlam arayışı kavramlarına imkânsızlığın sezgisel bilgisiyle bakmaya çalışan şair, dille hakikate ermenin mümkün olmadığını ortaya koyarken şiirin tam kavrandığı yerden elimizden kayan, durmadan çoğalan anlam olanaklarıyla bir yersizyurtsuzlaştırma edimi olduğunu vurgulamış bu şiirlerle.


Yeryüzünün kendini tekrar ettiği, sürekli kendini yeniden ve yeniden yazdığı bir metin olduğu kabulüyle verili olanın cehennemi dünyasından khoraya çıkışı işaret eden kitap bize inşa edilmiş olana dair her şeyin yalan olduğunu, hakikate ermenin imkansız, anlamın sürekli ertelenen olduğunu hatırlatıyor.

Onarılması imkânsız bir dünyadaki hapisliğimize dil merkezinden, bağlamını onunla kurarak bakıyor. Eksikliğimizden bakıyor, eksikliğimize…  “hiçten hiç doğar” diyor.  Buraya kadar bir karanlığı söylese de şair sözünü hep bir alacakaranlık olarak ertelemekte. İşte Bilal Tabirhanesi o ertelemenin şiirleri. Boşluğa bakan, boşluğa konuşan ve boşluktan vücut bulan. O nedenle bir minör kaçış denemesi olarak okunmaya, anlamı yıkarak sözcükleri yeni olasılıklarla buluşturmak üzere boşluğa akıtmaya meyli var bu şiirlerin. O alacakaranlık bu şiirlerde devrimci bir vaat taşıyor yine de… umut ilkesine yüzü dönük, hep bir yenideni…

Ondandır ki kitap şöyle bitiyor: “böyle arkadaki boşluktan kalan hiçlik gibi dünyanın derdi değil de güzel gelişi…”

Kullanıcı Yorumları (Yorum Ekle)