Bahar Tokcan Söyleşi / Alegoriart

1-Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1982 Ankara doğumluyum. Üniversite eğitimimi; Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde tamamladım. 2004 yılında mezun olduğumdan beri mesleğimi yapıyorum.

2-Sanata olan ilginiz ne zaman başladı ? Resim yapmaya nasıl karar verdiniz? Aileniz destek oldu mu?

Annem ve babam resim öğretmeni. Kendimi bildim bileli beraber resim yapardık. Evde her zaman rengarenk boyalar, kagıtlar, kalemler içinde yaşadım.  Mezun olduktan sonra; çizmeyi, boyamayı ve renkleri unuttum.

Daha sonra bir arkadaşım gittiği resim kursuna beni de götürdü; ne olduysa orada oldu... Resim yapmayı ne kadar sevdiğimi  hatırladım. Başlarda, vakit bulduğum geceler yapıyordum. Şimdi ise vakit bulduğumda diğer işlerimi yapıyorum.  Eşim bu konuda çok anlayışlı.

3-Eserlerinizde sadece yağlı boya mı kullanıyorsunuz? Diğer malzemeler ve teknikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Genelde yağlı boya çalışıyorum. Bana göre akrilik boya tam bir kurtarıcı.  Sulu boyayı  çok severim. Teknik olarak kullanması en zor boya olduğunu düşünürüm. Hatta kendisinden biraz da korkarım :), boncuk boyası olsun, cam boyası olsun, kuru boyasından tutun pastel boyasına kadar bütün boyalara bayılırım. Boya olsun çamurdan olsun.

4-Yaratıcı sürecinizi açıklayabilir misiniz? Neler yaparsınız ?

İstesem de açıklayabileceğimi sanmıyorum. İçten gelen bir dürtü. Hatta gereksinim.

5-İlk başladığınızdan bu yana ne gibi değişikliler oldu?

Artık daha çok vakit ayırabiliyorum.  Sektördeki yenilikleri ve ressamların eserlerini takip ediyorum.

6-Başarılı bir kompozisyon için anahtar nedir?

İlham perisinin ziyareti .

7-Eserlerinizi üretirken ticari kısmı da düşünür müsünüz? Sizce sanatçı aynı zamanda bir işadamı/işkadını gibi mi olmalıdır?

İçimden geldiği zaman resim yaparım. Bitirdikten sonra bir bilene danışırım.  İş kadını mı?... Siz düşlerinizi pazarlar mısınız?

8-Yaratıcı süreçte tıkanmalar yaşar mısınız?

Hem de nasıl… Tuval beni çağırana kadar …

9-Stüdyo / Atölyedeki bir gününüz nasıl geçer?

Stüdyom evim. Resim yaparken huzura ihtiyacım var. Kedimden , müzikten ve çiçeklerimden aldığım pozitif enerji tüm günümü verimli kılar.

10-Türkiye'de sanatın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Su akar yolunu bulur.

Kullanıcı Yorumları (Yorum Ekle)