Tayfun Pirselimoğlu Söyleşi

Video'nun tümünü izlemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir.

Trabzon'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ni bitirdikten sonra Viyana'ya gitti; Hochschule für Angewandte Kunst'ta (Viyana Uygulamalı Güzel Sanatlar Akademisi) resim ve gravür okudu. Viyana, İstanbul, Ankara, Budapeşte, Tallinn gibi bir çok şehirde sergiler açtı ortak sergilere katıldı. Senaryo yazımı, sinema ve resim konularında kurucularından olduğu bağımsız bir sanat inisiyatifi olan Akademie Genius'ta dersler verdi. Viyana, Atina, Ankara'da sinema konusunda atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

Pirselimoğlu dört roman (Çöl Masalları, Kayıp Şahıslar Albümü, Malihulya, Şehrin Kuleleri) ve iki hikaye kitabının yazarıdır (Otel Odaları, Harry Lime'ın En Yeni Hayatları). Sinema kariyerine senaryo yazarlığı ile başladı; bir çok kısa ve uzun film senaryosu yazdı. Çok sayıda ödüller alan, ilk kısa filmi Dayım'ı 1999'da, ikinci kısa filmi Il Silenzio e'Doro 'yu (Sükut Altındır)2002'de çekti.

Bir çok ödül kazanan ilk filmi Hiçbiryerde'yi 2002'de gerçekleştirdi. Rıza (2007), Pus (2009), Saç (2010) adlı filmlerden oluşan 'Vicdan ve Ölüm' temalı üçlemesi bu filmin ardından geldi.

 

Kullanıcı Yorumları (Yorum Ekle)
Kategoriler
birarada 26° - 45°
Edebiyat Dolayımından Çıkmalar 5 / Barış Acar
Nebulaların,takımyıldızlarının,gözün rüyası / Zeynep Ergen
Key West’de Düzen Kavramı (Çeviri) / Umur Çelikyay
Edebiyat Dolayımından Çıkmalar 6 / Barış Acar
Milli Ressam Muhteşem Ahmet’in Aşk Arayışları ya da Kendisinin Batağı Olan Erkeklik / Jale Özata Dirlikyapan
Tümü...