Müge İplikçi Söyleşi

Video'nun tümünü izlemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir.

İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları ve Araştırma Bölümü’nden ve The Ohio State University’den iki ayrı yüksek lisans derecesi aldı. 

Üç edebiyat ödülü var: 1996 Yaşar Nabi Nayır Gençlik ödülü, 1997 Haldun Taner ödülü üçüncülüğü ve 2010 ÇGYD Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği jüri özel ödülü. 

Perende (1998), Columbus’un Kadınları (2000), Arkası Yarın(2001), Transit Yolcular (2002), Kısa Ömürlü Açelyalar (2009) adlı beş öykü kitabı yayınlandı. Romanları Kül ve Yel (2004), Cemre(2006), Kafdağı (2008) ve Civan (2012) yanı sıra Yıkık Kentli Kadınlar ve Cımbızın Çektikleri(Ümran Kartal ile birlikte) adlı inceleme kitapları, iki çocuk (Uçan Salı ve Acayip Bir Deniz Yolculuğu) ve gençlik (Yalancı Şahit) eserleri bulunan Müge İplikçi yaşadığımız yeni zamanları anlatmayı seven bir yazar. 

Yazarın öyküleri Almanca, İngilizce, İsveççe, Hollandaca, Slovakça, Bulgarca ve Kürtçe’ye çevrildi. Cemre adlı romanı Arapça ve Arnavutça’da yayımlandı. Kafdağı romanı ise İngilizce ve Arapça’da yayımlanacak. 

Türkiye PEN Kadın Yazarlar Komitesi başkanlığını aralıklı olarak 2004-2005 ve 2007-2009 yılları arasında yapan yazar, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki yarı zamanlı öğretim görevliliğini devam ettiriyor. 

İplikçi aynı zamanda Vatan gazetesinde köşe yazarı. 

Nil Sakman ve İnan Çetin'in Müge İplikçi ile yapmış olduğu söyleşi

Kullanıcı Yorumları (Yorum Ekle)
Kategoriler
birarada 26° - 45°
Ucuza Alınan Şeyler / Zaman / Teslime Nesrin / Çev. Melike İnci
Dünya Ağrısı Çeken Erkekler, Mutsuz Kadınlar / Didar Zeynep Batumlu
Edebiyat Dolayımından Çıkmalar 3 / Barış Acar
Monokl Yayınları Söyleşi / Nil Sakman
link atsana link var mı / Abilmuhsin Özsönmez
Tümü...