Editörden

Başlamak zordur, başlangıçlar…Ne de olsa başlamak bir karardır, telosa bir çağrı, bir cümledir; yürünecek bir yola işaret eder. Aynı zamanda büyük, zengin bir olanaktır da. İnsanın önünde sonsuz bir açıklık uzanmaktadır; bir dönüşümün, yeni bir benlik olasılığına ürküntüden uzak bir ilk merhabanın tatlı ürpertisidir başlamak. İşte birlikte o ürperme anındayız. Onlarca sen ve ben’in buluşacağı, milyonlarca olasılığı barındıran bir kavşaktayız. En azından bu başlangıç için bizlerin umudu bu yönde. Burada karşılaşalım istiyoruz. Karşılıklı çağrılarımız havada dağılıp gitmesin, buluşabilelim diye diliyoruz. Zor günlerimiz, zor anlarımız var hepimizin; zorlandığımız ya da zorladığımız zamanlarımız. Öylegünler; içimizin loşuna küçük gün ışıkları düşsün diye bekleyen...Gün içinde kimbilir kaç kez, yaptığımız işi bırakıp içimizi ayağa kaldırdığımız anlarımız var, sayıklar gibi değil açık bilinçle, o anlarda fısıltıyla, mırıldanarak şifa nefesleri üfler gibi aynadaki yüze, duvardaki gölgemize söylediğimiz sözümüz var: “Umutsuzluğa alışma!”

Çağrı varsa, o vakit merhaba! Sözümüz alışkanlıkları kırmak, umut ise var olmaksa, burası bir buluşma alanı sayılsın isteriz. Şiirden, müzikten, filmden, öyküden, tiyatrodan, danstan; kısaca aklımıza şimdilik gelen gelmeyen güzellikleri paylaşalım çağrısı. Sanatla bir diyalog alanı yaratmak, sanat aracılığıyla sürekli temasta kalmak; böyle böyle umutsuzluğu, ışıksızlığı, alışkanlıkları kırmak şimdilik tek amacımız. Ödünsüz çabamız nitelikli olanı aramak, onda buluşmak; azdan çoğa bu ilkesellikle gitmek, böyle çoğalmak. Nefes nefese, nefesinizle nefeslenerek.

Art Civic’te sanatın farklı alanlarında hep olsunlar istediğimiz sanatçılara, gruplara, oluşumlara, edebiyatçılara yer vermeyi hedefliyoruz. Hepsinin birbirinden değerli özgün çalışmalarıyla, onları ilk kez okumak izlemek, seyeretmek, dinlemek heyecanıyla …bir buluşma, diyalog alanı olsun diliyoruz,  sanatla biriken berrak bir bellek ve bilinçle barışın dilinde ısrar ederek. Yalnız değiliz biliyoruz, gür bir çoksesliliği büyütmek için çağrımız. Birlikte güzeliz. İlk adımımızda bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz.

Asuman ve Nil

Kullanıcı Yorumları (Yorum Ekle)